527351-2022 - ResultatSverige-Karlshamn: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mattransport
Referensnummer: 2021/2502
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlshamns kommun inbjuder till anbudsgivning gällande Mattransporter som avser transporter av mat från vissa av kommunens tillagningskök ut till övriga verksamheter.
Kommunens tillagningskök färdigställer och leverantören åtar sig att transportera ut mat enligt utfärdat körschema.Transporterna omfattar leveranser av såväl varm- som kall mat samt hämtning av tomemballage. Kommunen efterfrågar mattransporter av hög kvalitet som säkerställer livsmedlens fullgodhet och som främjar arbetsmiljön för personal i alla led.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunens tillagningskök färdigställer och leverantören åtar sig att transportera ut mat enligt utfärdat körschema. Transporterna omfattar leveranser av såväl varm- som kallmat samt hämtning av tomemballage. Kommunen efterfrågar mattransporter av hög kvalitet som säkerställer livsmedlens fullgodhet och som främjar arbetsmiljön för personal i alla led.