527375-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Programvara för ritning och bildbehandling
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Databas, träningsbank
Referensnummer: VLL 2241-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48320000 Programvara för ritning och bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar ett IT-stöd i form av en träningsbank/ plattform som ska användas av landstingets personal eller av landstinget utvald tredje part som har avtal med landstinget inom hälsovalet för att kunna upprätta och tillhandahålla träningsprogram till patienter inom arbetsterapi, fysioterapi och logopedi. I uppdraget ingår även support, utbildning, implementation och integration samt optioner på konsulttimmar och integration.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48930000 Programvara för utbildning och underhållning, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 98336000 Träning, workout eller aerobics, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen