527398-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kolonialvaror 2019
Referensnummer: GNU 2018/137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattas av kolonialvaror och kommer främst att nyttjas av storkök inom äldreomsorg, förskola, skola och gymnasium. Uppdraget består av att leverera livsmedel av god kvalitet inom avtalad tid till rätt pris till beställare inom kommunerna Borlänge, Falun, Gagnef, Hedemora, Ludvika, Smedjebacken och Säters kommuner samt Västerbergslagens utbildningsförbund (VBU).
Kommunerna har ekologiska mål, därför efterfrågas ett stort antal ekologiska produkter.
Leveranser ska ske i huvudsak via samdistribution, vilket innebär att leveransplatsen är en för samtliga kommuner, med undantag av Hedemora.
Avgränsning: Ramavtalet avser inte leveranser av livsmedel till hushållsliknande verksamheter då det finns separata avtal för detta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 100 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15240000 Fisk på burk samt annan beredd eller konserverad fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15430000 Matfetter, 15530000 Smör, 15540000 Ostprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15850000 Pastaprodukter, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen