52749-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kravställningskonsult för upphandling
Referensnummer: FM2020-14571
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten avser att under de kommande åren genomföra en omfattande utveckling och modernisering av sin IT-infrastruktur, med syfte att skapa en mer attraktiv arbetsplats och skapa en säkrare driftmiljö för Försvarsmaktens IT-system. Inom ramen för programmet kommer det undersökas att outsourca delar av IT-infrastrukturen som ett led i att skapa driftsäkerhet för de lägsta informationssäkerhetsklasserna. Försvarsmakten har ingen tidigare erfarenhet av att genomföra denna typ av upphandling och kommer därför att behöva stöd av konsultresurs med erfarenhet inom området.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 75131100 Allmänna personaltjänster för staten, 79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79411000 Allmän organisationsrådgivning, 79418000 Konsulttjänster för upphandling, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen