527519-2019 - ResultatSverige-Ludvika: Handverktyg
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Startpaket för byggutbildning inom gymnasieskolan i Borlänge - 2019
Referensnummer: GNU 2019/88
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44511000 Handverktyg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar successiva avrop av branschanpassade utbildningar s.k. behörighetskurser för gymnasieelever inom bygg- och anläggningsutbildning, färdiga verktygspaket samt branschinriktade arbetskläder för personligt skydd.
Behörighetskurser som efterfrågas;
Ställning upp till 9 meter, mobila plattformar, heta arbeten, koppla rätt/ lyfta säkerhet/ signalman och fallskydd.
Färdiga verktygspaket som efterfrågas;
Bygg, betong, murare, kakel och golv
Branschinriktade arbetskläder för personligt skydd;
Årskurs 1 Standardpaket för alla inom byggprogrammet
Årskurs 2-3 Bygg, betong, murare, kakel och golv och järnväg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grupp Branschanpassade utbildningar Behörighetspaket 1-5 och enstaka kurser
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44511000 Handverktyg, 35113100 Säkerhetsutrustning för byggplatser, 18200000 Ytterkläder, 18142000 Säkerhetsvisir, 18143000 Skyddskläder, 80211000 Teknisk undervisning på högstadie- och gymnasienivå, 80212000 Yrkesmässig undervisning på högstadie- och gymnasienivå
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Branschanpassade verktygspaket
Del nr: 2
Branschanpassade klädpaket
Del nr: 3