527592-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter: Kajpromenad med översvämningsskydd Uddevalla
Referensnummer: 17/127
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avsikten med denna upphandling är att skapa ett samarbete med en generalkonsult i arbetet med att genomföra de utredningar som behövs för att sedan kunna fortsätta in i projekteringsfasen för ett permanent översvämningsskydd för Uddevalla stad. Se utförlig beskrivning i AUA.3.
OMFATTNING.
På grund av Byfjordens återkommande högvatten i kombination med stora flöden i Bäveån i samband med regn har stora delar av centrala Uddevalla återkommande drabbats av översvämningar. I samband med att ett permanent översvämningsskydd etableras är uppdraget också att skapa en kajpromenad längs vattnet.
Projektet är uppdelat i tre faser och denna förfrågan avser Fas 1, utredningsfasen vilken förväntas vara färdig under 2019. Om beslut fattas att efter utredningsfasen gå vidare med projektet avser beställaren att genom option och med samma förutsättningar och villkor fortsätta med den generalkonsult som upphandlats för denna första fas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.12 Beställare.
Uddevalla kommun, orgnr. 212000-1397.
AUC.1 OMFATTNING.
För avtalet gäller ABK 09 med ändringar och tillägg som framgår av dessa administrativa föreskrifter.Beställaren kommer i samband med avtalsstart att precisera uppdragets omfattning, förväntningar, tider osv.