Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vagusstimulator för behandling av epilepsi
Referensnummer: RS 2019-06897
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
VGR avser att teckna ett ramavtal gällande vagusstimulatorer för Sahlgrenska Universitetsjukhusets neurokirurgiska avdelning. Vagusstimulatorer används vid behandling av epilepsi och utgör ett smalt medicintekniskt område. UM har gjort bedömningen att det endast finns en leverantör på marknaden som kan tillgodose verksamhetens behov av vagusstimulatorer. UM har därför valt att slutföra inköpet via ett förhandlat förfarande utan förgående annonsering med hänvisning till LOU kap 6 §14, punkt 2, då det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens.
I samband med denna annons startar en tio (10) dagars avtalsspärr under vilken avtal inte får tecknas. Eventuella intressenter har under denna tidsperiod möjlighet att opponera sig mot UM val av förfarande.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33158000 Elektrisk, elektromagnetisk och mekanisk behandling, 33158210 Stimulator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen