527634-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS - Tekniska konsulttjänster
Referensnummer: 23/328
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Norrbotten inbjuder till att ansöka om att delta i ett dynamiskt inköpssystem (fortsättningsvis Inköpssystemet) – Tekniska Konsulttjänster.
Konsultuppdragen i detta Inköpssystem kan komma att omfatta olika områden såsom exempelvis Arkitekt, Markbyggnad/geotekniker, Byggnadskonstruktion, VVS, EL, Medicinska gaser, Styr och övervakning, Energi, Brand, Akustik, Fukt, Sprinkler, Miljö, Rådgivning, Projektledning, Kontrollansvarig, besiktningstjänster, Byggledare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen