527643-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Software for interpretation of monoclonal immunoglobulins in Multiple Myeloma
Referensnummer: RFI 202105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Development of software together with Karolinska University Hospital for the interpretation of capillary zone electropherograms, identification and quantification of monoclonal immunoglobelins in Multiple Myeloma- and integration in clinical workflows.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 48180000 Medicinsk programvara, 48461000 Programvara för analys eller forskning, 48517000 IT-programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72212461 Programvaruutvecklingstjänster för analys eller forskning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72223000 Granskning av informationstekniska krav, 72243000 Programmeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
The purpose of this RFI is to explore the interest of the market in developing interpretational laboratory software for capillary zone electropherograms in collaboration with Karolinska University Hospital.
The final product will be used for identification and quantification of monoclonal immunoglobelins in multiple Myeloma- and integration in clinical workflow.