527668-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av entreprenadmaskiner
Referensnummer: 21/044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Sävsjö kommun inbjuder härmed till anbudsinlämning i upphandling av Hyra av entreprenadmaskiner inklusive förare, drivmedel samt tillbehör. Sävsjö kommuns nuvarande avtal avseende detsamma löper ut 2022-02-28.
Planerad avtalsstart är 2022-03-01.
Volym
Avtalets beräknade värde är 15000000 SEK.
Värdet grundar sig på statistik från nuvarande avtalsperiod. Upphandlande myndighet förbinder sig inte att avropa en viss bestämd kvantitet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144710 Hjullastare, 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 43220000 Väghyvlar och planriktmaskiner, 43250000 Frontlastare, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.2.4.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs med öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Takvolym
Upphandlingens takvolym är 15 000 000 SEK. Detta är också upphandlingens uppskattade värde. Uppnås takvolymen upphör avtalet att gälla med omedelbar verkan.
Priser
Priser i SEK exkl. moms enligt Säljarens anbud. Moms tillkommer enligt gällande lag.