527701-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Ögonsjukvård – Ögonbottenscreening diabetiker Region Sörmland och Region Västmanland
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelÖgonbottenscreening diabetiker Region Sörmland och Region Västmanland
BeskrivningRegion Sörmland och Region Västmanland genomför upphandling avseende avtal för ögonbottenscreening av invånare med diabetes i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Regionerna har i uppdrag att erbjuda alla invånare i länet som har diabetes regelbundna diabetesfotokontroller i syfte att i tid upptäcka synhotande förändringar och möjliggöra behandling för att reducera risken för bestående synnedsättning. Denna patientgrupp är växande och vårdbehovet är idag svårt att tillgodose med tillgängliga resurser inom Regionerna. Uppdraget omfattar utredning inom ögonsjukvård. Leverantören åtar sig att på uppdrag utföra diabetesscreening på de patienter som väljs ut av respektive ögonklinik. I Västmanlands län ska tjänsten utföras på följande orter: Västerås, Köping, Fagersta och Sala. I Södermanlands län ska tjänsten utföras på följande orter: Eskilstuna, Katrineholm, och Nyköping. Köparen kommer att teckna avtal med en leverantör. Denna upphandling ersätter nuvarande avtal, IN-IN19-0433 som löper ut 2024-12-31. Det kan finnas avrop som pågår även efter avtalstiden.
Intern identifierareIN-IN24-0271
Förfarandets viktigaste känneteckenEnstegsförfarande (sociala och andra särskilda tjänster) enligt bilaga 2 Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingsformen medger förhandling.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121281 Ögonsjukvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85121280 Ögonsjukvård, hudsjukvård eller ortopedisk vård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerell del