See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ultraljudssystem till Kvinnokliniken - specialistmödravård och mottagning
Beskrivning: Del 1: Ultraljudssystemen ska användas vid specMVC i Västmanland och Sörmland. Del 2: Ultraljudssystemen för framför allt gynmottagningen kommer att användas till undersökning av inre genitalia, flödesmätning, volymmätning, fosterundersökning inklusive flödesmätning av navelsträng. Systemen kommer att användas inom kvinnoklinikens verksamheter inom Region Västmanland.
Intern identifierare: IN-IN24-0027
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33112200 Ultraljudsapparat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen omfattar: - Ramavtal på ultraljudssystem inkl. Installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick på respektive. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid Upphandlingen är uppdelad i två delar; Del 1 för specialistmödravården och Del 2 för framförallt gynmottagningen.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Del 1 Specialistmödravården
Beskrivning: Del 1: Ultraljudssystemen ska användas vid specMVC i Västmanland och Sörmland för: - Basal och avancerad fosterdiagnostik samt invasiv provtagning. - Bedömning av tidig graviditet inkl datering och undersökning av alla organsystem i hela lilla bäckenet. - Cervix-mätningar. - First trimester screening. - Rutinultraljud i second trimester. - Riktad/avancerad undersökning vid specifika frågeställningar. - Ultraljudsundersökningar sent under graviditet. - Granskning och bedömning av ultraljudsbilder i Viewpoint.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Del 2 Gynmottagningen
Beskrivning: Del 2: Ultraljudssystemen för framför allt gynmottagningen kommer att användas till undersökning av inre genitalia, flödesmätning, volymmätning, fosterundersökning inklusive flödesmätning av navelsträng. Systemen kommer att användas inom kvinnoklinikens verksamheter inom Region Västmanland