52781-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klient, Server & Lagring
Referensnummer: 2022-01462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende återförsäljare av klienter, server och lagring, övriga skärmar, samt närliggande tjänster relaterade till produkter och närliggande produkter. Återförsäljare med bred och djup produktportfölj stödtjänster/produkter tex licenser, hantering av tillhörande licenser, konsultrådgivning av produkter och tjänster, implementation, support,
utbildning och återvinning av hårdvara samt installations-, konfigurations- och anpassningstjänster enligt löpande behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30236000 Diverse datautrustning, 32351200 Skärmar, 48822000 Datorservrar, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen