I samband med publicering av denna frivilliga förhandsinsyn påbörjas en tio dagar lång avtalsspärr. I det fall upphandlingen ej blir föremål för en överprövning kan avtal därmed tecknas tidigast tio dagar efter publiceringsdatum av denna annons.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
VGR ämnar teckna avtal med Dolema AB avseende särskild medicintekniskt förbrukningsmaterial till sprututbytesprogram. Avtalet är avsett att löpa till och med 31.8.2020 och har ett beräknat avtalsvärde på totalt 916 000 SEK exkl. mervärdesskatt. VGR koncerninköp har i samråd med den medicinska professionen avgjort att avtal sluts via förhandlat förfarande utan föregående annonsering med hänvisning till tekniska skäl enligt kap 6 §5 punkt 3.