527873-2017 - ResultatSverige-Piteå: Byggkonsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Projektledare bygg
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för senare avrop av projektledare för byggentreprenader.
Upphandlingen omfattar såväl Piteå som Älvsbyns kommuner.
Till respektive kommun hörande organisationer (bolag/föreningar/stiftelser etc) äger också rätt att göra avrop från tecknat ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen