527876-2017 - ResultatSverige-Boden: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tillhandahålla textilstock, rena arbetskläder samt tvätt av kundägda textilier
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bodens kommun inbjuder er härmed att lämna anbud på tillhandahålla rena bädd och badtextilier, nedan benämnt textilstock, till särskilda boende inom socialförvaltningen, i mindre omfattning till räddningstjänsten, badhuset Nordpoolen och gymnasieskolan. Därutöver tillhandahålla rena arbetskläder, nedan benämnt textilier, till en del av kostavdelningens personal i Bodens kommun.
För övriga enheter i Bodens kommun kan leverantören vid behov tillhandahålla textilstock/textilier där tvätt av den sker i mindre omfattning samt tvätt av kommunägda textilier.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering, 98312000 Textilrengöring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen