527922-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Katrineholm: Reparation och underhåll av mätapparater
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för underhåll av fasta stationer och datainsamlingssystemet Hidacs
Referensnummer: SSM2021-1836
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50411000 Reparation och underhåll av mätapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande förebyggande och felavhjälpande underhåll, inklusive reservdelar, av fasta stationer samt användarstöd och support relaterade till dessa stationer och dess datainsamlingssystem Hidacs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09330000 Solenergi, 31161900 System för spänningsreglering, 31400000 Ackumulatorer, primärceller och primärbatterier, 31421000 Blybatterier, 31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör, 31710000 Elektronisk utrustning, 31712200 Mikrosystem, 32440000 Fjärrmät- och terminalutrustning, 38125000 Nederbördsmätare, 38300000 Mätutrustning, 38341000 Apparater för strålningsmätning, 38341200 Strålningsdosmätare, 38341400 GM-rör, 38341600 Strålningsmonitorer, 38945000 Gammaräknare, 42961200 SCADA eller motsvarande system, 48514000 Programvara för fjärrtillgång, 48610000 Databassystem, 48614000 Datainsamlingssystem, 48622000 Operativsystem för minidatorer, 48623000 Operativsystem för mikrodatorer, 50334400 Underhåll av kommunikationssystem, 50411000 Reparation och underhåll av mätapparater, 50800000 Diverse reparationer och underhåll, 65320000 Drift av elektriska anläggningar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72100000 Rådgivning för maskinvara, 72110000 Rådgivning för val av maskinvara, 72120000 Rådgivning för driftsstörning, 72262000 Utveckling av programvara, 72265000 Programkonfigurering, 72267000 Underhåll och reparation av programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen