528068-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Alvesta: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster Selektiv
Referensnummer: 18/125
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän orientering
Alvesta kommun inbjuder er att ansöka om att få lämna anbud på Bevakningstjänster avseende ronderingstjänster inkl. larmutryckning samt parkeringsövervakning inom Alvesta kommun med bolag: AllboHus fastighets AB, Alvesta Energi AB och Alvesta Elnät AB.
Anbud kommer att efterfrågas på hela uppdraget. Avtal kommer att tecknas med en leverantör. Enskilda avtal skrivs för respektive bolag. Endast kommunen skriver avtal för Parkeringsövervakning. Det åligger anbudslämnaren att informera sig om de objekt som ingår i uppdraget inför prissättning. Fastighetsförteckning biläggs upphandlingen. Inga volymer garanteras.
Avtalstid
Avtalsperioden är 1.3.2019 – 28.2.2020 med rätt till förlängning ett år i taget till 28.2.2023.
Upphandlingsförfarande
Upphandling genomförs som en selektiv upphandling enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Sista anbudsdag är 28.12.2018
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alvesta kommun inbjuder er att ansöka om att få lämna anbud på Bevakningstjänster avseende ronderingstjänster inkl larmutryckning samt parkeringsövervakning inom Alvesta kommun med bolag: AllboHus fastighets AB, Alvesta Energi AB och Alvesta Elnät AB.
Upphandlande enhet
Upphandlande enhet är Alvesta kommun med org.nr. 212000-0639.
Sista anbudsdag
Anbudet ska vara giltigt i 90 dagar efter anbudstidens utgång. För det fall upphandlingen blir föremål för en överprövning förlängs anbudets giltighetstid till dess att avtal kan tecknas.
Bedömning av anbud: kvalificeringsfasen
Kvalificeringsfasen innefattar följande moment och innebär att anbudsgivare kommer eller kan komma att uteslutas från deltagande i upphandlingen om någon av nedanstående förutsättningar föreligger.Anbudsgivare kommer att uteslutas om:a) Alvesta Kommun får kännedom om att någon av förutsättningarna i 13 kap 1-2 §§ lagen (2016:1145) om offentlig upphandling föreligger. Detta innebär bland annat att anbudsgivare kommer att uteslutas från deltagande i upphandlingen om denne begått något av de i nämnda paragraf angivna brott.
b) anbudsgivarens ekonomiska förmåga ej bedöms tillräcklig för att genomföra uppdraget. Köparen kommer att inhämta uppgift om risk för obestånd hos skatteverket och Creditsafe. Leverantör, eller eventuella underleverantörer, som har sämre rating än 40 kommer uteslutas om inte godtagbar förklaring lämnas i anbudet. Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska anbudsgivare. Om upplysning inte kan hämtas via Creditsafe kommer den upphandlande myndigheten att begära likvärdiga intyg från anbudsgivaren.
Anbudsgivare kan komma att uteslutas om:Någon av förutsättningarna i 13 kap 3 § Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling föreligger. Detta gäller även för eventuella underleverantörer i alla led.