528186-2018 - ResultatSverige-Tierp: Översättartjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolk- och översättningstjänster
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79530000 Översättartjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att för kommunerna Enköping, Sandviken, Tierp, Östhammar, Knivsta, Heby, och Håbo upphandla en samarbetspartner som ska tillgodose behovet av planerad och akut tolkservice dygnet runt, årets alla dagar. Vissa delar av kommunernas verksamheter har behov av tolk med ringa eller ingen framförhållning.
Uppdragen avser översättningstjänster samt förmedling av kontakttolk, telefontolk och videotolk.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster, 79540000 Tolktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen