5283-2018 - ResultatSverige-Sundbyberg: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för flyttning av bohag, kontor och magasinering
Referensnummer: FV2017-000230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar flyttning, packning och magasinering av bohag för boende inom Bs fastigheter och flyttningar av kontor.
Ramavtalet avses flytt av diverse gods såsom möbler av olika slag och flyttlådor, men tjänsten kan även omfatta ned- och uppackning av material från lägenheter/lokaler, montering och demontering, sortering av tippgods samt nödvändig emballering av flyttgodset i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Tjänsten kan även komma att omfatta packning och magasinering vid behov.Vid behov av magasinering ska detta kunna tillhandahållas av anbudsgivaren.
Utöver detta kan nedmontering, uppmontering, emballering, packning och uppackning samt eventuella transporter till avfallsanläggning tillkomma.
Varierade antal flyttningar av kontor inkl. packning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar flyttning, packning och magasinering av bohag för boende inom Beställarens fastigheter och flyttningar av kontor.
Ramavtalet avses flytt av diverse gods såsom möbler av olika slag och flyttlådor, men tjänsten kan även omfatta ned- och uppackning av material från lägenheter/lokaler, montering och demontering, sortering av tippgods samt nödvändig emballering av flyttgodset.
Tjänsten kan även komma att omfatta packning och magasinering vid behov.
Vid behov av magasinering ska detta kunna tillhandahållas av anbudsgivaren.