528308-2021 - ResultatSverige-Sollentuna: Trafikkontroll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikmätningar 2021
Referensnummer: SK2021-0311
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712700 Trafikkontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
I syfte att kunna följa trafikutvecklingen, beskriva framkomlighet och trafiksäkerhet, samla underlag för dimensionering av trafikanläggningar, utvärdera åtgärder samt på ett prioriterat vägnät tillhandahålla aktuell information om framkomlighet, finns behov av att genomföra löpande trafikmätningar.
Tjänsterna som upphandlas innebär ett helhetsåtagande för att tillhandahålla mätningar av trafikflöden som svarar upp mot kommunens högt ställda krav på tillförlitlighet. I åtagandet innefattas allt arbete som krävs för komplett leverans av mätdata till beställaren.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34972000 Trafikmätare, 63712700 Trafikkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen