Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende upphandlingskonsulter
Referensnummer: 2020-3408
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling syftar till att tillgodose behovet av stöd i form av upphandlingskonsulter till upphandlingsgruppen på Säkerhetspolisen. Det uppskattade behovet är ungefär 1500-2000 timmar år 2020 och främst upphandlingar inom IT, både program- och maskinvara. Det fortsatta behovet år 2021 och resten av ramavtalstiden är beroende av den budget Säkerhetspolisen tilldelas.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen