528316-2023 - ResultatSverige-Karlskoga: Ägg
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Frukt, grönt, oskalad potatis och ägg
Referensnummer: 23-1010-1513-1010-120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03142500 Ägg
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskoga kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på livsmedel inom produktområdet
Livsmedel - Frukt, grönt, oskalad potatis och ägg. Syftet med denna upphandling är att säkerställa
Karlskogas och Degerfors behov av säkra leveranser av högkvalitativa livsmedel till samtliga
verksamheter och till bästa pris. Leveranser kommer företrädesvis ske till produktions- och
mottagningskök inom kommunerna, dock kan även övriga verksamheter inom respektive kommun
komma att ropa av på ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen