528320-2021 - ResultatSverige-Södertälje: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2021-1022 Vinterväghållning Södertälje
Referensnummer: 21/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser vinterväghållning i Södertälje kommun på områden som Södertälje kommun och Telge AB ansvarar för.
Område: Järna, Hölö, Mölnbo, Enhörna, och Södertälje stad.
Respektive område är indelat i olika kördistrikt.
Samtliga kördistrikt är fördelade i ungefärlig lika omfattning och beräknas i tid ca 7-10 timmar. Beställaren garanterar inte respektive kördistrikts exakta omfattning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen