528354-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Bagagehanteringssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny incheckning samt integration SBD Kiruna Airport
Referensnummer: SDA 2017-00433
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34961000 Bagagehanteringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar ett helt uppdrag där Swedavia avser upphandla och tilldela ett (1) antal avtal enligt följande beskrivning:
För att kunna implementera SBD krävs ett helhetsgrepp på nuvarande bagageanläggning. Anläggningen skall omfatta fyra (4) incheckningsdiskar som ska kunna hantera en kombination av normalbagage och specialbagage. Tre (3) av diskarna skall kunna användas som manuell eller SBD medan en (1) disk är avsedd endast för manuell incheckning.
Vidare skall övriga delar i befintlig anläggning förbättras för att hantera alla typer av bagage.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt underlag i eAvrop.