528393-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Språkutbildning - Engelska och Franska
Referensnummer: 1239-2017/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser språkutbildningar. Upphandlingen är indelad i 2 anbudsområden: Område A - Engelska och Område B - Franska.
Anbudsområde A avser dels intensivutbildning i engelska i Storbritannien och i Sverige för ledamöter och tjänstemän, dels gruppundervisning i engelska för tjänstemän i Sverige
Anbudsområde B avser dels intensivutbildning i franska i Frankrike och i Sverige för ledamöter och tjänstemän, dels gruppundervisning (studiecirklar) i franska för tjänstemän i Sverige.
Anbudet kan lämnas på anbudsområde A, anbudsområde B, eller båda anbudsområdena.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80510000 Specialutbildning, 80580000 Tillhandahållande av språkkurser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen