Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen VVS-material.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Varor
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kristianstad.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Förfrågan omfattar ramavtal för VVS-material till Kristianstads kommun. Köp avser successiva avrop och leveranser av VVS-varor i huvudsakligen i samband med underhåll/service av det kommunala fastighetsbeståndet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44411740 Toalettstolar, 42520000 Ventilationsutrustning, 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44162100 Rörledningsmaterial, 44163000 Rörledningar och armatur, 44411000 Sanitetsgods
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.