Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal IT-produktleverantör och tillhörande tjänster
Referensnummer: 2017/0640
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
–Användarnära produkter.
–Datacenterprodukter.
–Ljud- och bildprodukter.
–Nätverksprodukter.
–Dokumenthanteringsprodukter.
–Produktnära tjänster inom samtliga produktområden.
–Konsulttjänster.
–Licenser.
Den precisa omfattning och beskrivning av efterfrågade varor och tjänster framgår av ramavtalsförlagan och övriga bilagor till anbudsinbjudan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 60 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 22456000 Licenser, 32250000 Mobiltelefoner, 32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen