528440-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster IT - Microsoft och VMware
Referensnummer: 17/101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att täcka Beställarens behov av IT-konsulter med Microsoft- och VMwarekompetenser inom ramen för nuvarande drift och förvaltning samt pågående och kommande utvecklingsinsatser.
B avser teckna ramavtal (nedan kallat avtal) med två eller flera leverantörer. Avrop på kommande ramavtal kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuläge.
Tekniska verkens IT-avdelning hanterar idag det vi definierar som koncernens Kontors IT samt delar av Produktionsnära IT. Det som definieras som Produktions IT hanteras för närvarande separat inom respektive verksamhet. Denna upphandling omfattar främst det som avser Kontors IT.
IT-avdelningen har även ett koncernövergripande ansvar för Informations- och IT-säkerhet.
IT-avdelningen består förutom driftsavdelningen av en utvecklingsavdelning med fokus på strategier, arkitektur och projektledning samt en avdelning för systemförvaltning.
Servicedesk för koncernen ligger inom ramen för IT-avdelningens uppdrag. Servicedesk hanterar 1:a och 2:a linjens support, övervakning, incident- ändrings- och problemprocesser, beställningar av t.ex. hårdvaror, telefonabonnemang, utrullningsstöd i utvecklingsprojekt. Kunderna bemöts genom telefon, ärendehantering och besök.
En stor del av utvecklingsprojekten som drivs, har sin hemvist i en utvecklingsportfölj som vi kallar Digital Transformation. Projekten i portföljen organiseras för tillfället väsentligen i sex stycken Program som tillsammans täcker områdena:
1) Digital affärs- och tjänsteutveckling
2) Digital marknadsföring och försäljning
3) Digital kundinvolvering (typiskt självbetjäning)
4) Digitalisering för inre effektivitet
5) Gemensamma processer
6) Anskaffning och förnyelse av IT-infrastruktur
Förutom utveckling i utvecklingsportföljen så bedrivs en mängd förbättringsprojekt och förbättringsinitiativ kontinuerligt i den ordinarie linjeverksamheten.
Syfte & Mål.
Omfattning.
Upphandlingen omfattar förutom TvAB även bolag där TvAB har helt eller delvis ägarintresse.
Upphandlingen omfattar kompetens inom alla Microsofts- och VMwares produkter där B är i behov av resurskonsulttjänster såväl som uppdragskonsulttjänster. Avropen kan komma att ske inom IT-avdelningens alla områden men också i respektive verksamhet och ort.
Exempel på konsultuppdrag som kan förekomma, men inte begränsat till: Utveckling av datavaruhus, samarbetsplattformar, Azure samt Sharepointmiljön, byte av operativsystem, mobila lösningar, utökning/installation av disk/host, packetering, virtualisering, kvalitétssäkring i tex utvecklingsprojekt av befintliga miljöer.
Bedömd årlig volym under avtalstiden beräknas till 2.000 timmar. Observera att B inte lämnar någon garanti avseende omfattning eller volym i kommande ramavtal.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Resurskonsulttjänst:
Innebär att L ska kunna leverera konsulttjänst som kan förstärka B i arbete som drivs av TvAB med antingen kompetens som B inte har tillgång till eller som ren resursförstärkning.
Uppdragskonsulttjänster:
Innebär att L ska kunna leverera konsulttjänst för ett specifikt uppdrag som kan vara av varierande omfattning med allt från enskilda insatser till längre uppdrag.