528455-2021 - ÄndringSverige-Boden: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter 2021 - A-projektering
Referensnummer: KS 2021/821
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultuppdraget avser tjänster för tekniska konsulter inom A-projektering. Innehåll av kompetensområdet och tjänsten, se uppdragsbeskrivning, handling 7.3.
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med två (2) leverantörer med rangordning med annan
fördelningsnyckel av innebörd att 1:an tilldelas ca 70 % och 2:an ca 30 % av avropen. Den procentuella fördelningen sker utifrån det totala värdet i kronor under hela avtalstiden per förvaltning och bolag.