528464-2022 - PlaneringSverige-Vänersborg: Operationshandskar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till leverantörsträff inför upphandling av operationshandskar
Referensnummer: RS 2022-03771
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141420 Operationshandskar
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalandsregionen (VGR) bjuder härmed in till leverantörsträff då vi planerar för en kommande upphandling av operationshandskar. Syftet med leverantörsträffen är att man som leverantör av operationshandskar får möjlighet att visa sitt sortiment.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Västra Götalandsregionen (VGR) avser att påbörja upphandling av operationshandskar under
hösten 2022 och bjuder härmed in till leverantörsträff, där Ni som leverantör får
möjlighet att presentera Era produkter för vår upphandlingsgrupp.
Syftet med inbjudan till Leverantörsträff är att VGR ska få information om marknaden och
leverantörer som finns på området, fysiskt få se produkterna, få information om produkter och
produktnyheter i förberedelserna med att skapa ett tydligt, transparant och proportionerligt
upphandlingsdokument