528541-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Södertälje: Stödtjänster för system
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Treserva
Referensnummer: TI 2020-0717
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsterna kan endast tillhandahållas och utföras av en viss anbudsgivare av tekniska skäl. Salems Kommun har sedan tidigare avtal för support och underhåll, felavhjälpning och användarsupport vilket behöver förnyas varför en upphandling nu genomförs. Salems Kommun äger sedan tidigare en i tid obegränsad nyttjanderätt av licens till nuvarande systemlösning. Då nuvarande avtal löper ut behöver ett nytt avtal om fortsatt underhåll, service samt användarsupport upphandlas. Då efterfrågade tjänster på grund av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas / utföras av en viss leverantör kommer upphandlingsformen "förhandlat förfarande utan föregående annonsering" att tillämpas. I och med denna annons om förhandsinsyn meddelar Salems Kommun sin avsikt att tilldela kontraktet för underhåll, felavhjälpning och användarsupport till CGI Sverige AB. Ett kontrakt kommer att tecknas med leverantören efter tiden för avtalsspärr löpt ut. Avtalsspärr innebär att avtal inte kan te
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen