Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning av legitimerad sjukvårdspersonal
Referensnummer: 2019-O000498
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Bemanning av legitimerad sjukvårdspersonal till Region Skåne för att säkra behovet vid bristsituationer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79625000 Förmedling av läkare, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen