52857-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Mätningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GNSS-mätning
Referensnummer: LM2021/001795
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inmätning av punkter med GNSS-teknik.
Anbudsförfarande
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign. Endast ett anbud per anbudsgivare är tillåtet.
Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på Tendsign.Tendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbudsgivaren har inte rätt till ersättning för anbudet eller för kostnader som uppstår i samband med anbudsgivningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34965000 Utrustning för avståndsmätning, 38290000 Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi, 71355200 Landmätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser inmätning av punkter med GNSS-teknik för löpande ommätning
Av försäkringspunkter samt komplettering till underlag för bland annat geoidbestämning och olika studier. Inventering av punkterna utförs av Lantmäteriet innan mätning. Mätningar förekommer i olika delar av landet.
Den årliga volymen uppgår till ungefär 65 försäkringspunkter. Kompletteringsmätningar kan tillkomma.
Takvolymen för detta avtal är 400 punkter.
Uppdraget ersätts med en fast årlig grundersättning om 100 000 SEK/år samt en rörlig kostnad motsvarande pris per inmätt försäkringspunkt (leverantörens anbudspris). Den årliga grundersättningen är en garanterad ersättning som utbetalas oavsett avropad volym och är tänkt att täcka de fasta kostnader leverantören har för att hålla med utrustning, administration m.m.. Leverantörens pris per inmätt punkt är tänkt att täcka de rörliga kostnader leverantören har för att mäta in punkterna, t.ex.
Arbetstid, resa, boende, traktamenten etc.