Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Helikoptertransporter Riksgränsen
Referensnummer: 21/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60445000 Flygtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar helikoptertransporter inom tre olika arbetsområden (se Bild 1) för transporter av personal och utrustning inom respektive område ("cirklarna").
Anbudsförfarande
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign. Endast ett anbud per anbudsgivare är tillåtet.
Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på Tendsign.Tendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbudsgivaren har inte rätt till ersättning för anbudet eller för kostnader som uppstår i samband med anbudsgivningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Område norr
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60400000 Flygtransport, 60420000 Icke-reguljär flygtrafik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det nordligaste anbudsområdet enligt upphandlingsdokumenten.
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Antal månader: 32
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Ytterligare 12 månaders avtalstid