528721-2020 - ResultatSverige-Östersund: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR -system för Almi Företagspartner AB
Referensnummer: UH-2020-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Almi Företagspartner AB har ca 550 anställda och avser att upphandla ett användarvänligt och överskådligt HR-system.
Syftet med upphandlingen är att erhålla ett HR-system för att driva och utveckla Almis HR-process. Almi avser att upphandla ett användarvänligt och överskådligt HR-system som en SaaS-lösning. Systemet ska på ett flexibelt sätt och med hög funktionalitet stödja Almis HR-process.
Upphandlingen omfattar även drift, underhåll, förvaltning, utbildning och support av systemstödet med option på konsulttimmar relaterat till systemet.
Avtalstiden inklusive optionsår beräknas vara 9 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
IT -system