52875-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Motorfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasingfordon 2020
Referensnummer: KS 2019/5452 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun org nr 212000-0829AB Karlskronahem 556114-6662 Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255 Blekinge Museum 835000-6113
Affärsverkens Karlskrona AB med dotterbolag kommer endast avropa fordonstyperna Personbil, Elbil och Plug-in hybrid.
Affärsverken Karlskrona AB 556049-4733 Affärsverken Elnät i Karlskrona AB 556532-0834 Affärsverken Energi AB 556086-1618
Produkten/Tjänsten
Upphandlingen avser samordnad upphandling av operationell leasing av fordon inkl. service av typen; personbilar, elfordon, transportfordon, lätta lastbilar samt minibussar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen