528929-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Skanning – Inskanningstjänst av bygglovsdokument
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelInskanningstjänst av bygglovsdokument
BeskrivningBeställaren inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna avtal avseende inskanningstjänster av bygglovshandlingar enligt ställda krav i upphandlingsdokumenten. Anbudsgivare ska kunna skanna in stora mängder handlingar i olika format. Bygglovsmaterialets omfattning är ca 1 271 styck arkivboxar där varje arkivbox innehåller ca 10 styck - 15 styck ärenden. Formaten på handlingarna är A1-A5 där utökad bredd kan förekomma samt så består handlingarna av papper eller ritfilm. Uppdraget beräknas starta med början i kvartal 4 2025 med en sista slutleverans senast 2027-02-28. Detaljerad beskrivning av uppdraget och beställarens förväntningar av uppdraget framgår i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79999100 Skanning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:115122:Lot:1