See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projektering av nytt vattenverk Gnesta kommun
Beskrivning: Gnesta kommun har beslutat att uppföra ett helt nytt ytvattenverk med sjön Klämmingen norr om Gnesta som råvattentäkt. Upphandlingen avser Konsulttjänster för principförslag, systemhandling och detaljprojektering av nytt vattenverk, samt framtagande av förfrågningsunderlag för upphandling av entreprenörer för en delad utförandeentreprenad.
Föregående meddelande: 445944-2022
Intern identifierare: TI 2022-1024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Ytterligare om kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: TI 2022-1024
Beskrivning: Projektering av vattenverk
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Bör-krav
Beskrivning: kvalitet