529013-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Sjukhustjänster och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Andningsstöd och rehabilitering Region Sörmland och Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN23-0188
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland och Region Västmanland (Köpare) genomför upphandling av vårdgivare (leverantör) som bedriver vård på specialistklinik för patienter med grav andningssvikt och längre tids behov av andningsstöd (ventilator, tracheostomi) och specialistrehabilitering i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Detta ska vara en vårdnivå för patienter med exempelvis trach och där man klarar att dekanylera patienterna, det vill säga bli av med andningsstödet för att underlätta omvårdnads- och rehabiliteringsinsatserna.
Anbud ska lämnas för hela uppdraget. Köparen kommer att teckna avtal med max en (1) leverantör.
Leverantörens verksamhet ska kunna nås inom 3 timmars bilresa från patientens hemsjukhus i respektive region under hela avtalstiden.
Takvolym
Takvolymen i ramavtalet är 40 patienter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85111400 Sjukhusrehabilitering, 85111700 Syrgasbehandling, 85112000 Stödtjänster på sjukhus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Patienter med bland annat lungsjukdom, kronisk lungsvikt, neurologiska sjukdomar eller traumatiska skador/ryggmärgsskador, som är i behov av andningsstöd och specialistrehabilitering erbjuds vård och rehabilitering hos leverantören via remiss från köparen.
Uppdraget avser en vårdnivå mellan traditionell intensivvård och vårdavdelning/rehabiliteringsavdelning.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till regionernas egen verksamhet när patienter är i behov av vård.
Denna upphandling ersätter nuvarande avtal, IN-IN19-0368 som löper ut 2024-02-29. Det kan finnas avrop som pågår även efter avtalstiden.
Volymuppgifter
Det totala behovet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till:
Region Sörmland: beräknas remittera 2-4 patienter per år. Region Västmanland: beräknas remittera 1-2 patienter per år.
Antal vårddagar per patient kan inte uppskattas.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Om Köparens beställningar överstiger angivet antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.