529014-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Byggnation av bibliotek
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad för ombyggnad av Rosengårds bibliotek
Referensnummer: 20/151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212330 Byggnation av bibliotek
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser projektering, rivning, ny- och ombyggnad till ett bibliotek inom fastigheten Landshövdingen 1, plan 1 och 2. Projektet omfattar även nybyggnad av fläktrum/aggregat på yttertak som ersättning för rivet/demonterat fläktrum med dess installationer. Yta som arbetet avser är ca 899 m2 på plan 1, och 797 m2 på plan 2 och ca 169 m2 på plan 3.
Efter genomförd upphandling kommer entreprenadkontrakt att tecknas med Trianon Rosengård Centrum AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen