Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av äldreboende i Bålsta
Referensnummer: UH-21-30377
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215212 Byggnation av ålderdomshem
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektering och byggnation av nytt äldreboende med 40 boendeplatser för personer med demenssjukdom. Boendet uppförs på Åsen i centrala Bålsta.
Entreprenaden genomförs som en totalentreprenad i samverkan med en beslutad projektbudget på 121 Mkr.
Fas 1 påbörjas direkt efter avslutad upphandling.
Boendet beräknas kunna stå klart i början av 2024.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 121 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211200 Byggnation av servicehus, 45215212 Byggnation av ålderdomshem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen