529029-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggarbeten
Referensnummer: KS 2020/0077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs Kommun upphandlar Ramavtal - Byggarbeten. Entreprenadform är utförande- eller totalentreprenad och anges vid avrop. I upphandlingen ingår 7 beställare fördelade på 7 anbudsområden. Ramavtal tecknas med maximalt 4 entreprenörer i rangordning per anbudsområde. Möjlighet till förnyad konkurrensutsättning finns.
Några lästips att enkelt se avtalens omfattning och tillämpning:
AFC/D.1 Omfattning
AFC/D.43 Avrop
AFC/D.61 Ersättning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen