Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Journalskrivning på distans
Referensnummer: RS/231876
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland har ett underskott av vårdadministratörer och har därmed inte kapacitet att skriva alla diktat som produceras inom vården. Regionen ska därmed göra denna upphandling där målet är att få ett avtal med en extern aktör som på distans kan skriva journalanteckningar med tillhörande administration såsom t.ex. remisser och diagnosklassificering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen