529038-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobiltelefoner, surfplattor och tillbehör
Referensnummer: RJL 2023/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser leverans och tillhandahållande av mobiltelefoner, surfplattor, tillbehör till mobiltelefoner och surfplattor, samt tjänster kopplade till mobiltelefoner och surfplattor.
Ramavtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2024-02-17. Ramavtalet gäller därefter i 48 månader.
Den fastställda takvolymen, det vill säga den mängd eller omfattning av varor och/eller tjänster som högst kan komma att avropas från Ramavtalet är 120 000 000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30231320 Pekskärmar, 32250000 Mobiltelefoner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten. Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets avsnitt 3 Kravspecifikation och i Bilaga 2 - Produkt- och prisbilaga.
Avtalsperiod
Köparen har ensidig möjlighet att säga upp hela eller delar av Ramavtalet, oavsett anledning, med en uppsägningstid om minst sex (6) månader. Ramavtalet kan tidigast upphöra efter 24 månader räknat från Ramavtalets startdatum. Den totala ramavtalstiden är maximalt fyra (4) år.
Under uppsägningstiden utgår ersättning för utfört arbete/leverans enligt avtalade priser. Ramavtalsleverantören har inte rätt till ersättning för förlust som denne lider på grund av upphörandet.
Köparen förbehåller sig rätten att säga upp Ramavtalet till omedelbart upphörande när takvolymen uppnåtts även om ramavtalstiden inte löpt ut. I tillräckligt god tid, i syfte att minimera eventuell skada för Ramavtalsleverantören, innan sådan uppsägning åligger det Köparen att meddela Ramavtalsleverantören att takvolymen är på väg att uppnås. Ramavtalsleverantören äger inte rätt till någon ersättning för eventuell skada som Ramavtalsleverantören lider eller riskerar att lida till följd av sådan uppsägning.
Upphandlingsvärde
Den fastställda takvolymen, det vill säga den mängd eller omfattning av varor och/eller tjänster som högst kan komma att avropas från Ramavtalet är 120 000 000 SEK. Observera att Köparen inte förbinder sig till att avropa upp till den fastställda takvolymen innebärande att takvolymen inte ska ses som någon garanti. Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under ramavtalsperioden.
Köparens avrop enligt kommande Ramavtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under ramavtalsperioden.