Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bygg & Mark - Nybyggnation av parkeringshus, LKP AB, Brunnshög, Lund
Referensnummer: 19/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213312 Byggnation av parkeringshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser nybyggnation av parkeringshus i 5 plan med butiksdel och biltvätt i bottenplan och en Solcellsanläggning om ca 280 KW på taket.
Parkeringshuset inrymmer ca 305 parkeringsplatser om 4:a våningsplan med teknikutrymmen, trapphus och hiss när det står klart.
Entreprenaden består av följande delentreprenader, AB 04:
— Bygg & mark
— El- och telesystem
— Röranläggning
— Luftbehandling - Styr och övervakning
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262300 Betongarbeten, 45262522 Murning, 45443000 Fasadarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen