52913-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installationssamordnare, Forum Medicum, Lund
Referensnummer: 105 12 00-9
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Behov av installationssamordnare inför och under kommande utförandeentreprenad i samverkan. Medicinska fakulteten ska med Forum Medicum samla större delen av sin verksamhet i Lund till ett hälsovetenskapligt och medicinskt kunskapscentrum, på BMC invid Sölvegatan. Projektet omfattar ny- och ombyggnad. Nybyggnadsarea är ca 15.000 kvm LOA och ombyggnadsarea är ca 5.000 kvm. Huset har fem våningar samt en takvåning.
Orientering om projektet och uppdraget
Leverantören ska ansvara för att tillvarata Akademiska Hus intressen avseende installationssamordning i kommande projekt avseende kontor och forskningsmiljö inom rubricerad fastighet. För mer information, se bifogad AF, AUA.3.
Uppdraget avser en system- och bygghandlingsprojektering för en utförandeentreprenad.
Leverantören ska även delta i produktionsskedet samt upprätta relationshandlingar.
Idéskiss
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen