See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hisservice m.m
Beskrivning: Upphandling av ramavtal av: - Tillsyn och service inklusive jourberedskap av hissar, lyftar, vikväggar, motordrivna portar etc. - Utförande av reparationsåtgärder efter säkerhets- och revisionsbesiktningar. - Akuta reparationsåtgärder och andra akuta och angelägna fel t.ex. jourutryckning vid hisstopp. - Underhållsarbeten vid behov. - Utbyte, modernisering samt renovering. Ramavtalet omfattar Gamla Byn AB, Avesta Industrihus AB samt Avesta kommuns bestånd av hissar enligt objektslista.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50740000 Reparation och underhåll av hissar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113682:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50750000 Underhåll av hissar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängningsoption, kartläggning och översyn