529219-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Torslandaskolan F-6, Nybyggnad, Totalentreprenad
Referensnummer: N230- 0227/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Torslandaskolan F-6 kommer att bli en ny, modern skola för årskurserna F-6, omfattande ca 580 elever samt ca 27 elever i grundsärskola, varav 12 i träningsskola. Ytorna beräknas till ca 8900 kvm BTA och byggnaden utförs i tre plan, med idrottshall i markplan, samt källare med teknikutrymmen. Idrottshallen försörjs via ett separat teknikutrymme placerat ovan omklädningsrum.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen