529221-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Utbildningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inhyrning av utbildningslokaler för Motorbranschens Tekniska Gymnasium, MTG
Referensnummer: 23/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi söker nu en hyresvärd som kan erbjuda förhyrning av ändamålsenliga
utbildningslokaler för Utbildningsförvaltningens Motorbranschens tekniska gymnasium.
Förhyrningen av lokalerna ingår i en långsiktig strategi med utbildningar inom fordon som håller världsklass.
Lokalbehovet bör kunna tecknas från hösten 2026.
Totalt uppskattas lokalbehovet uppgå till ca 6000 kvm +/- 1000 kvm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55000000 Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster, 55250000 Uthyrning av möblerade korttidsinkvarteringar, 80400000 Vuxen- och annan undervisning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen